Odebranie mieszkania od dewelopera
Mieszkanie

Odbiór mieszkania od Dewelopera. Ile trwa i na co zwrócić uwagę?

Witaj Czytelniku! Ja już jestem po odbiorze mieszkania, a nawet już po częściowym wykończeniu go. Jednak uznałam, że jest wiele ważnych informacji, które przydają się każdemu, kto kupił mieszkanie od Dewelopera i czeka na jego odbiór. W tym wpisie opowiem Ci moją sytuację z odbiorem mieszkania od Dewelopera, jak również opiszę wszystkie informacje, które uzyskałam od innych osób na temat formalności, ważnych elementów i całego wydarzenia.

Sprawdź także: Zakup mieszkania od dewelopera. Jak znaleźć nowe inwestycje?

Odbiór mieszkania przed pozwoleniem na użytkowanie

Od tego zaczniemy – pozwolenie na użytkowanie bloku, apartamentów czy domów Deweloper otrzymuje po wszystkich odbiorach technicznych budynków. Co za tym idzie? Budynki muszą być sprawdzone przez nadzór budowlany, straż pożarną i wszystkie instytucje zajmujące się bezpieczeństwem. Przed takim odbiorem my, jako nabywcy nie mamy prawa mieszkać i użytkować lokalów mieszkalnych. Jednak w niektórych przypadkach jest możliwość odebrania takiego mieszkania. Deweloper może wyrazić zgodę na to, aby odebrać takie mieszkanie, zacząć je wykańczać, a zaraz po zakończeniu budowy, po pozwoleniu na użytkowanie zacząć mieszkać.
Można z takiego przywileju skorzystać kiedy sprzedajemy wcześniejsze mieszkanie i od razu trzeba przeprowadzić się do nowego mieszkania. Więc tak naprawdę wchodzimy już do gotowego mieszkania, jak tylko będzie można zamieszkać.

ALE

Są oczywiście minusy takiego rozwiązania. Pierwsza sprawa jest taka, że nie wszystko można robić przed odbiorem technicznym. Ja chciałam wymienić grzejnik w mieszkaniu (jest bardzo gruby, jednak o takich mankamentach znajdziesz w kolejnym artykule), przed odbiorem technicznym nie można wykonać takich poprawek, zmian elektrycznych czy wyburzania ścian również nie można zrobić. Kolejnym problemem jest to, że ze względu na równe komplikacje Deweloper może nie otrzymać pozwolenia na użytkowanie i słyszałam o przypadkach, gdzie czekali nawet po kilka lat. I wtedy Twoje mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, jednak nie wolno tego zrobić. Najczęstsze problemy są z halami garażowymi i parkingami – nie są zgodne z prawem, wytycznymi czy ich brakuje. Warto dobrze się zastanowić, przestudiować umowę i jeżeli musisz to odbierz mieszkanie wcześniej ale zalecam odbiór po zatwierdzeniu wszystkich zezwoleń.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od Dewelopera?

Aby odebrać mieszkanie zakupione od Dewelopera, na które często czekamy dłużej niż to było zamierzone, gdyż pojawiają się różnego rodzaju opóźnienia. Jeżeli jest już po terminie oddania, a nadal nie masz informacji o swoim lokalu to sprawdź czy należą Ci się odsetki za opóźnienie budowy.
A przechodząc do sedna, najlepszym pomysłem jest umówienie się z osobą, która zna się na swojej pracy – inspektora budowlanego. Osobiście nie korzystałam z usług specjalisty, a przywiozłam ze sobą moją „Złotą Rączkę” czyli tatę. Sami sprawdzaliśmy stan mieszkania.
Na samym początku należy umówić się na konkretną datę i godzinę odbioru, nie można przyjść kiedy nam się podoba, gdyż przy dużych inwestycjach oddaje się dziennie bardzo dużo mieszkań.

Wchodząc do swojego lokalu należy sprawdzić najmniejsze szczegóły, które w przyszłości mogą zaważyć na wykańczaniu, a także, w niektórych przypadkach Deweloper ma obowiązek naprawić szkody.

Rzeczy do sprawdzenia – lista:

  • Powierzchnia i wymiary – w umowach deweloperskich jest informacja o ewentualnych odchyleniach rozmiaru. U mnie było to odchylenie do około 2m². Chodzi o to, jeżeli mieszkanie jest większe ponad te 2 metry to dopłacamy różnicę, tak samo działa to w drugą stronę. Jeżeli jest mniejsze to Deweloper oddaje różnicę. Zmierz długość ścian, sprawdź jak to wygląda w projekcie początkowym.
  • Jakość tynków i ścian – tę informację również znajdziesz w umowie, jakie powinny być ściany. Nie zawsze są wykończone szpachlą, a raczej tynkiem maszynowym. Należy sprawdzić, czy ściany są proste ( oczywiście na pierwszy rzut oka, bo odchylenia o parę centymetrów nie będą brane pod uwagę przy reklamacji). Sprawdź, czy w ścianach i podłogach nie ma ubytków, czy ściany stoją tam gdzie powinny (takie rzeczy też się zdarzają!)
  • Podłogi i sufity– najważniejsze, czy podłogi są proste, czy nie ma ubytków. U mnie wyszły problemy z podłogą w łazience dopiero gdy kładzione były płytki. Okazało się, że jest spadek do środka pomieszczenia. Jednak przy chodzeniu po betonie, czy przyglądaniu się nie było tego widać. Jak chcesz – weź ze sobą poziomicę! Co do sufitów, sprawdź czy nigdzie nie są popękane, moi sąsiedzi skarżyli się na wielkie, długie pęknięcia wzdłuż pokoi.
  • Okna, szyby, parapety – u mnie się to nie zdarzyło, jednak sąsiedzi opisujący swoje sytuacje zwrócili na to uwagę. Należy sprawdzić wszystkie szyby (bywają porysowane), ramy okien poobijane a o parapetach nie wspomnę. Miałam duże szczęście, że w moim mieszkaniu nic nie było uszkodzone – na poprawki czeka się ponad 2 tygodnie a nawet miesiąc. Sprawdź czy wszystko otwiera się poprawnie!
  • Drzwi zewnętrzne – najczęstsze problemy są z obsadzeniem tych drzwi, zostają ubytki w tynkach czy nawet w ścianach. Drzwi bywają uszkodzone, niedokręcone, podrapane – to wszystko masz prawo wymienić!
  • Instalacje prądu, woda, gaz (jeżeli jest), zawory – próbówka do prądu to też dobre narzędzie do sprawdzania mieszkania. Osoba, która oddaje Ci mieszkanie musi pokazać wszystkie zawory, opowiedzieć instalacji elektrycznej. Z własnego doświadczenia wiem, że z prądem też wychodzą później problemy – gniazda prądu montowane są często przez stażystów i mogę być źle podłączone, więc jak będzie wywalało korki to nie przejmuj się tylko wezwij elektryka niech wszystko sprawdzi.
  • Balkon, taras, ogródek – jak każdą inną informację, standard wykończenia opisany jest w umowie deweloperskiej. Porównaj opis z faktem rzeczywistym. Powierzchnia powinna być prosta, mieć lekki spadek do zewnątrz (w przypadku balkonów) aby woda nie stała pod drzwiami. Sprawdź czy podłoga nie ma ubytków.

Ile trwa odbiór mieszkania?

Pierwsza sprawa! Jeżeli umówisz się na odbiór mieszkania, a jednak dany termin Ci nie pasuje, nie oznacza to, że już nie możesz odebrać mieszkania. Jednak warto pamiętać o tym, że mogą być dosyć długie kolejki i następny wolny termin może pojawić się dopiero po kilku tygodniach. Jeżeli chodzi o sam odbiór to nie trwa on długo. Wszystko zależy od tego, jak bardzo dokładnie oglądasz zakupiony lokal. Czy mierzysz wszystko z dokładnością jednego centymetra, czy czytasz umowę na miejscu i sprawdzasz ze stanem technicznym.
Jak jest to duże mieszkanie to może się to przeciągnąć, jednak przy mniejszym nie trwa to zbyt długo.
Po obejrzeniu lokalu następuje podpisanie protokołu zdawczego i tu dochodzi trochę więcej czasu, aby zapoznać się z wszelkimi dokumentami.

Co po odbiorze mieszkania? Formalności.

Po obejrzeniu wszystkiego przechodzimy do formalności. Należy zapoznać się z protokołem odbiorczo – zdawczym. Podpisuje go osoba przekazująca nam mieszkanie oraz my jako właściciele. Przy tym odbiorze otrzymujemy klucze do klatki, do mieszkania (kilka kompletów), do skrzynki pocztowej, do piwnicy lub garażu jeżeli taki posiadamy a także pilot do bramy wjazdowej, szlabanu jeżeli osiedle jest zamknięte.
Ja otrzymałam dwa rodzaje kluczy do mieszkania, pierwszy komplet to taki, który możemy przekazać ekipom remontującym nasze mieszkanie. Po zakończeniu remontu mamy drugi komplet kluczy, który po włożeniu uniemożliwia otworzenie drzwi tymi pierwszymi. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki temu nie musimy zmieniać zamków w drzwiach na przyszłość. Podpisujemy również umowy na dostarczanie energii elektrycznej, cieplnej i ewentualną dostawę gazu. Po przeniesieniu własności na nas te umowy są ponawianie i przepisane bezpośrednio na nas a nie na Dewelopera.

Podpisanie protokołu zdawczego nie oznacza tego, że mieszkanie, lokal, dom jest już naszą własnością. W tej sprawie jest odpowiedni akapit w umowie, który mówi nam kiedy możemy otrzymać akt notarialny i mieszkanie na własność. W tym celu należy skontaktować się z Deweloperem i umówić do Notariusza, który przepisze własność na nas.

Na koniec..

Jeżeli skrupulatnie chcesz sprawdzić każdy szczegół z mieszkania, spadki podług, odchylenia, wilgotność ścian czy podług lepiej zatrudnić specjalistów. Jest dużo elementów, które dla nas mogą wydawać się czymś normalnym, a fachowiec powie nam, że jest to usterka. Dodatkowo, weź firmę, która jest niezależna od Dewelopera, nie polecanych przez niego fachowców, ani związanych z budową.

Wszystkie usterki, które wystąpią podczas remontu należy zgłaszać. Deweloper musi naprawić wszystko przez kolejne 2 lata, gdyż mamy takie prawo z tytułu rękojmi. Jeżeli czegoś nie zauważysz wcześniej, a wada jest ewidentnie spowodowana przy budowie mieszkania, zgłoś to do Dewelopera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *