Odszkodowanie od dewelopera
Mieszkanie

Opóźnienie budowy mieszkania. Czy należą nam się odsetki?

I nadszedł ten czas, kiedy zakupione mieszkanie powinno już być naszą własnością. Każdy chce zrobić remont, umeblować, udekorować i w końcu zamieszać.. a przynajmniej, ja tego bardzo pragnę. Jednak Deweloper nadal nie zakończył budowy mieszkania, a czas na oddanie już dawno minął. Więc co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie, czy firma budowlana wypłaci odsetki? Jak rozliczyć się wtedy z bankiem, albo jak załatwić wpis w Księgach Wieczystych? Sama bardzo długo się nad tym zastanawiałam, przeczytałam kilkukrotnie umowę deweloperską i teraz w wielkim skrócie mogę podpowiedzieć coś Tobie, drogi Czytelniku! Zapraszam do lektury.

Odszkodowanie za opóźniony odbiór mieszkania. Czy należy się rekompensata od Dewelopera?

Jeżeli kupiliście, tak jak ja mieszkanie od Dewelopera pewnie czekacie na jego wybudowanie, a następnie na odbiór. Niestety bardzo często zdarza się tak, że pomimo ustalonego terminu oddania mieszkania, budowa się nadal nie skończyła, a może mieszkanie jest gotowe, jednak brak jeszcze odbioru technicznego (o tym odbiorze, pojawi się osobny wpis). Bardzo często zdarzają się dziwne, nieprzyjemnie sytuacje, które spowalniają zakończenie prac budowlanych. Rozmawiając z moim Deweloperem dowiedziałam się, że niestety brak ludzi do pracy spowodował opóźnienie. Oczywiście są też inne powody, dla których Deweloper nie może oddać do użytku lokali, o czym powinien poinformować przyszłych lokatorów.

Kiedy powinniśmy zacząć się obawiać?

Jeżeli widać, że prace budowlane cały czas prą do przodu, to opóźnienie może wynikać nawet ze złej pogody i w takim wypadku nie powinniśmy od razu wyobrażać sobie najgorszego. Oczywiście większość z nas chciałoby jednak mieć już możliwość zamieszkania w nowym mieszkaniu, szczególnie kiedy aktualnie opłacamy dwa lokale (mówię tu o racie kredytu i lokalu wynajmowanym). Opóźnienie, które trwa kilkanaście dni czy nawet kilka tygodni nie upoważnia nas do roszczeń wobec Dewelopera.

Deweloper w umowie umieszcza przewidzianą datę zakończenia budowy. Wiąże się to również z przekazaniem własności mieszkania na kupującego. Jednak większość firm zabezpiecza się podając bardziej odległy termin. Dlatego nawet kiedy mamy planowane zakończenie budowy na koniec września, jednak w umowie zawarte jest, że ostateczne oddanie lokalu do użytku, a także przeniesienie własności tego lokalu na kupującego nastąpi do 30 marca kolejnego roku, nie mamy możliwości składania wniosku o odsetki czy rekompensatę.

Odszkodowanie za opóźnienie budowy

Są przypadki, w których można ubiegać się o odszkodowanie, szczególnie kiedy opóźnienie przekracza kilka miesięcy. Są to sytuacje, które muszą zostać potwierdzone dowodami.
O ewentualnym odszkodowaniu można mówić gdy:

  • przez wydłużony czas oczekiwana przeciągane jest spłacanie odsetek kredytu hipotecznego,
  • ponosimy koszty wynajmu mieszkania przez czas oczekiwania,
  • tracimy zadatki firm remontowych, które przez zmianę terminu zakończenia prac budowlanych nie mogły rozpocząć prac remontowych,
  • ponosimy koszty wynikające z opóźnienia (opłacanie żłobka w wyższej kwocie, magazynowanie zamówionych mebli itp).

Kara umowna w umowie deweloperskiej. Opóźnienie przeniesienia własności lokalu na nabywcę.

W umowie pojawiają się różne daty. Zakończenie budowy, nie oznacza przekazania własności lokalu na najemcę. Budynek musi przejść odebranie techniczne i zostać przygotowany do zamieszkania. Na naszej umowie deweloperskiej powinna pojawić się data ostateczna przekazania własności lokalu, a za tym idą wpisy do ksiąg wieczystych, oraz spłacanie kapitału kredytu, a nie tylko odsetek. Na umowie Deweloper może, lecz nie musi wpisać kary umownej, za niedotrzymanie umowy, czyli czasu realizacji tego zobowiązania.

Jeżeli nie ma takiego zapisu, a opóźnienie wzrasta możemy ubiegać się o odszkodowanie. Dokładnie mówimy tu o odsetkach związanych z opóźnieniem, nie o karze, jeżeli zobowiązania Dewelopera zostały wykonane, za to czas realizacji się przedłużył. Odsetki naliczane są od ceny mieszkania, którą zapłaciliśmy na rzecz Dewelopera. Możemy mówić tu o kwocie np. 0,1 % ceny za każdy dzień opóźnienia. Jednak warto przeliczyć wszystkie koszta poniesione przez nas w tym czasie. Są to koszta związane z kredytem, czyli ze spłatą wyższych odsetek. Również należy doinformować się w Sądzie, czy nie ponosimy żadnych kosztów związanych z opóźnieniem przekazania własności mieszkania. Wszystkie dodatkowe koszty należy obliczyć i w ten sposób ustalamy stawkę odszkodowania opóźnienia przekazania mieszkania.

Wszystkie zażalenia należy kierować do Dewelopera i sprawdzać w jaki sposób podchodzi do sprawy. Należy również kontaktować się nie tylko telefonicznie, czy indywidualnie. Zalecam kontakt mailowy, z informacjami o ewentualnych datach zakończenia budowy, czy przekazania mieszkania. Jeżeli wyniknie sytuacja wydłużenia czasu realizacji, opóźnienia czynności wyżej wymienionych, mamy „podkładkę”, oczywiście oprócz umowy deweloperskiej, w której mamy podane informacje. Jest to dowód nie dotrzymania umów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *