Pralka w łazience czy w kuchni
Wnętrza

Pralka w kuchni czy w łazience? Wady i zalety zabudowanej pralki.

Ciekawa jestem, czy kupując mieszkanie zastanawiasz się gdzie będzie stała pralka? Nie? Myślę, że mało osób się nad tym zastanawia. Jednak jak zauważyłam po pewnym czasie przyglądania się projektowi mojego mieszkania, nie jest to tak oczywiste, że pralka będzie stała w łazience. Kiedy masz małą łazienkę i tak jak mi, zależy Ci na pięknym wnętrzu, taka pralka psuje całą kompozycję. Nie chce, aby brzydkie pudło pralki stało w łazience, więc gdzie ją postawić? A może warto zabudować? Tylko jak to zrobić? Przemyślałam wszystkie ZA i PRZECIW, dlatego Drogi Czytelniku zapraszam do lektury.

Zobacz także: Mała łazienka z wanną lub prysznicem – inspiracje.

Pralka w łazience. Zabudowana pralka schowana w szafce czy wolnostojąca?

Źródło: Pinterest

Wszystkie plany w mieszkaniach od Dewelopera obejmują miejsce na pralkę. Oczywiście można dokładnie w tym miejscu postawić to urządzenie, jednak często chcielibyśmy, aby pralka stała całkiem w innym miejscu.
Pralki teraz mają różne wyglądy, są bardziej nowoczesne, designerskie. Niektóre firmy tworzą również urządzenia w stylu vintage i taka pralka też może ciekawie wyglądać w naszym wnętrzu. Można bez problemu dopasować urządzenie do naszego stylu i może być ono nawet ciekawym dodatkiem, a nie przeszkadzającym pudłem.

Źródło: Pinterest

Pralkę można również schować pod blat ze zlewem, ewentualnie w zabudowanej szafie. Jeżeli w Twojej łazience znajdzie się miejsce na takie zabudowanie to jest bardzo ciekawym pomysłem. W takiej szafie można ustawić sobie nie tylko pralkę, ale suszarkę czy kosz na pranie. Pralka może być całkowicie schowana lub w części.

Źródło: Pinterest

Pralka w łazience – wady i zalety

Zalety

 • w łazience znajduje się podłączenie do wody i kanalizacji, przygotowane specjalnie pod pralkę,
 • robiąc pranie w trybie ręcznym, bez wirowania można od razu włożyć pranie do zlewu czy wanny bez zalewania całego mieszkania,
 • najczęściej trzymamy kosz na pranie w łazience, dlatego brudne ubrania mamy bezpośrednio przy pralce,
 • w razie awarii pralki mamy do niej łatwy dostęp i nie martwimy się o zalaną podłogę.

Wady

 • zajmuje dużo miejsca w małym pomieszczeniu,
 • nie wygląda estetycznie w pięknej łazience,
 • jeżeli chcemy stworzyć sobie oazę spokoju – hałasuje.

Jak ukryć pralkę w kuchni? Pralka w zabudowie.

Źródło: Pinterest

I oto jest rozwiązanie dla bardzo wybrednych. Ja niestety zaliczam się do tych osób, którym pralka w małej łazience bardzo przeszkadza. Kolejnym problemem jest oczywiście również mała kuchnia, jednak dzięki rozwiązaniom, które można wprowadzić w meblach kuchennych zmieści się również pralka. Możesz sprawdzić jak zaaranżować małą kuchnię w bloku. Tak więc moim marzeniem jest pralka w kuchni, oczywiście zabudowana w dolnych szafkach kuchennych, aby nie była widoczna.
Pralkę w kuchni można zabudować całkowicie, wykorzystać pralkę pod zabudowę ewentualnie klasyczny model. Urządzenie chowamy całkowicie, ewentualnie zostawiamy drzwiczki pralki widoczne. Jest to rozwiązanie do kuchnie, którą już mamy. Usuwamy jedną z szerokich, dolnych szafek i w to miejsce, pod blat kuchenny wsuwamy pralkę.

Źródło: Pinterest

Pralka w kuchni – wady i zalety

Zalety

 • nie zajmuje miejsca w łazience,
 • dyskretnie chowamy ją w szafkach kuchennych,
 • nowe pralki są wygłuszone oraz mają konstrukcję zapobiegającą wibracjom,
 • można wybrać model do zabudowy lub pralkę o niezbyt ciekawym wyglądzie, za to z ciekawymi funkcjami.

Wady

 • możliwy problem z podłączeniem wody oraz odpływu,
 • daje miejsce w łazience, jednak zabiera w kuchni,
 • trzeba wygospodarować miejsce na proszki, płyny i inne środki do prania,
 • zapachy z kuchni oraz z prania mogą się ze sobą mieszać.
Źródło: Pinterest

Jak widać są wady i zalety jednego i drugiego miejsca na pralkę. Można takie urządzenie umieścić również w innym miejsc, jeżeli jest taka możliwość. Coraz częściej słyszy się o umieszczaniu pralki w garderobie albo w szafie zabudowanej w korytarzu czy sypialni. Każde rozwiązanie powinno spełniać wymogi bezpieczeństwa i być funkcjonalne, gdyż z pralki korzystamy coraz częściej. Producenci pralek mają coraz to nowsze rozwiązania, więc myślę, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Źródło: Pinterest

Ja uparłam się na pralkę w kuchni, dlatego kupują zarówno pralkę jak i wszelkie urządzenia AGD podpowiem w jaki sposób należy „przyglądać” się takim okazom, jak wybierać każde urządzenie i na co zwrócić uwagę.

A teraz Drogi Czytelniku daj znać, którą opcję wybrałeś i czy jesteś zadowolony ze swojego wyboru!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *