Woreczki na owoce i warzywa z firanki
DIY

Woreczki na warzywa i owoce. Wielorazowe woreczki z firanki.

Musieliście to widzieć, bo nie wierzę, że nie! Plastikowe reklamówki drożeją jeszcze bardziej, coraz więcej ludzi walczy o środowisko i świat w przyszłości. Zawalczmy i my! Uważam, że jeżeli każdy z nas będzie starał się walczyć o naszą planetę, chociażby w małym stopniu, to uda nam się coraz bardziej uświadamiać innych. Drogi Czytelniku, wykorzystaj stare i twórz nowe! W tym artykule chciałam pokazać woreczki na warzywa i owoce, które zabierasz ze sobą do sklepu. Co najważniejsze – wykonujesz je ze starej firanki! W tym DIY wykorzystujmy maszynę do szycia, jeżeli jednak nie masz maszyny, możesz szyć ręcznie, ewentualnie wiązać końce.
Tu znajdziesz szybki tutorial , który możesz modyfikować według własnych upodobań. To do dzieła!

Woreczki na warzywa z firanki DIY. Zrób sobie sama!

Przede wszystkim potrzebujemy starej firanki – dlaczego starej i dlaczego firanki? Przede wszystkim zależy nam na tym, aby wykorzystać produkty, które już niekoniecznie będą dobrze wyglądać na naszych oknach. Dlaczego firanka? Jest to bardzo lekki materiał, a do tego przejrzysty. Kiedy wybieramy owoce lub warzywa w sklepie, ekspedientka musi zobaczyć w łatwy sposób co mamy w środku. Coraz więcej takich woreczków możemy zobaczyć w sklepach, nawet w dyskontach typu Lidl czy Biedronka więc nie mamy co się obawiać krytyki. Oczywiście jest to możliwe, że spotkamy się z lekkim zaskoczeniem, ale chodzi nam o edukację społeczeństwa, prawda?

Jak uszyć woreczek wielorazowy?

Zaczynamy od firanki, w moim przypadku jest taka bardzo cieniutka, którą znalazłam chyba w Ikei za grosze jakiś czas temu. Była ona wielokrotnie przycinana, przecinana i położona w końcu bez celu w jakimś pudle z „przydasiami”. Polecam Wam jednak użyć grubszą, standardową firankę, która nie rozciąga się. Do tego będziemy potrzebować również tasiemkę lub sznureczek do zamykania woreczka. Ja znalazłam sznureczek rownież gdzieś pomiędzy innymi rzeczami, które kiedyś mogą się przydać.

Kolejnym etapem jest przycięcie firanki na odpowiednie wielkości. Ja chciałam zrobić woreczek kwadratowy o wielkości około 30 cm x 30 cm.
CO WAŻNE: przycinamy na większe kawałki, potrzebujemy zapasów na szwy a dodatkowo u góry woreczka będziemy potrzebować tunelu na tasiemkę lub sznureczek. Mój wykrój miał wymiary 33 cm na 35 cm.

Dobra.. wycięte, co dalej? W tym momencie, ja siadam do maszyny, a Wy? Poszukajcie u sąsiadów, babć, mam i ciotek, może mają maszynę, która może Wam pomóc. Jeżeli jednak nie znajdziecie żadnej maszyny do szycia, to zostaje igła i nitka.
Można również wyciąć większe kawałki, następnie zrobić „frędzelki” z 3 stron i związać. Chciałam zrobić Wam zdjęcia, jak wygląda taki sposób. Niestety firanka, którą mam jest zbyt rozciągliwa i cieniutka i było mi zbyt ciężko Wam pokazać jak to zrobić. Może jeszcze kiedyś mi to wyjdzie.. 😀

Szyjemy woreczek. Składamy wszystkie krańce razem. Pamiętajmy, z której strony będzie otwarcie i tę stronę zostawiamy bez przeszycia.
Ze względu na to, że moja firanka jest bardzo cieniutka i elastyczna użyłam szew elastyczny, zygzak i złożyłam podwójnie materiał.


Jak widać powyżej, nie zszyłam boków do końca. Zostawiłam około 3 cm luzu, tu zrobię tunele na mój sznurek. Ten odstający materiał składam na pół i zszywam robiąc tunel.

Dziurki, które zostały będą otworem na sznureczki. W gotowy tunel przeciągamy sznureczek lub tasiemkę. Możemy użyć jednego lub dwóch kawałków. Ja wykorzystałam 2 sznurki i włożyłam je, jak wkłada się w plecaki worki.

Takim sposobem zakończyliśmy nasz woreczek. Można go wykorzystywać nie tylko przy owocach czy warzywach, ale również w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *