Jak znaleźć mieszkanie od dewelopera
Mieszkanie

Zakup mieszkania od dewelopera. Jak znaleźć nowe inwestycje?

Przychodzi taki moment w życiu, kiedy pragniemy przejść na swoje własne metry kwadratowe. Dlatego poszukujemy idealnego mieszkania, domku, szeregowca czy bliźniaka. Całkiem inaczej podchodzimy do działki, na której chcemy wybudować własny dom. Ze względu na to, że sama szukałam mieszkania, chciałabym powiedzieć kilka słów na ten temat. Przed poszukiwaniem uznałam, że jest to prosta sprawa, jednak jak już zaczęłam przeglądać oferty, zauważyłam, że tak łatwo nie pójdzie. Zobaczcie kilka porad, jak znaleźć idealne mieszkanie do zakupu.

Jak szukać mieszkania do kupna? Mieszkanie od dewelopera.

Dobra, postanowiliśmy poszukać dla siebie mieszkanie. Zaczynamy przede wszystkim od portali ogłoszeniowych, jednak warto mieć na uwadze to, że najwięcej jest tam mieszkań z rynku wtórnego. Przede wszystkim zastanówcie się czy chcecie mieszkanie „używane” czy całkiem nowe. Warto obliczyć sobie ile możecie wydać na takie mieszkanie. Sama poszukiwałam mieszkania na rynku wtórnym, jednak brałam pod uwagę to, że remont będzie wykonywał mój tata, który może przyjechać do Poznania tylko na 2 tygodnie maksymalnie. Ceny za mieszkania nowe i te do remontu są bardzo podobne, chyba, że kupujecie totalną ruinę za grosze do remontu. Przy rynku wtórnym trzeba zapłacić podatek, trzeba każde zmiany ustalać ze spółdzielnią mieszkaniową. Trzeba mieć specjalny kontener na odpady i wiele innych ważnych rzeczy, o których nie wiem. W taki oto sposób z rynku wtórnego przeniosłam się na mieszkania deweloperskie. Pierwsze oferty znalazłam na portalach ogłoszeniowych, następnie, znając ten schemat, same zaczęły się pokazywać. Warto wpisywać odpowiednie frazy w wyszukiwarkę, takie jak: mieszkania od dewelopera Poznań, rynek pierwotny Poznań, nowe mieszkania do kupna w Poznaniu itp. Pojawią się napewno ciekawe stony, na których znajdziemy najnowsze inwestycje. Jednak z własnego doświadczenia polecam dzwonić bezpośrednio do dewelopera, nie pośredników. Informacje jakie otrzymacie mogą się mocno różnić od siebie.

Strony z mieszkaniami z rynku pierwotnego. Gdzie szukać okazji nieruchomości?

Z tymi okazjami to jest różnie, szczególnie szukając mieszkania z rynku pierwotnego. Jeżeli znajdziecie swoje wymarzone mieszkanie i jest ono dostępne „na już” to warto się dowiedzieć co z nim jest nie tak, czy napewno Wam pasuje. Najczęściej nowe inwestycje są wyprzedawane jeszcze przed realizacją, przed wybudowaniem fundamentów lub w trakcie prac. Ostatnie mieszkanie, które nie zostało zakupione może być mało słoneczne, mieć słaby układ, albo będzie po prostu malutkie za sporą sumkę. Ceny mieszkań są różne w zależności od miejscowości w jakiej mieszkacie, ale również od części dużego miasta. Cena zależy również od etapu budowy danego budynku. O negocjacji ceny opowiem w innym artykule.
Wracając do szukania.. jeżeli dobrze znacie swoją miejscowość, tak jak ja znam Poznań to polecam dobrze zastanowić się w jakiej części chcielibyście mieszkać. Ja wybrałam sobie trzy lokalizacje i tam pojechałam, aby „sprawdzić” teren. Możecie wybrać się nawet na niezobowiązujący spacer i spisać wszystkie nazwy deweloperów, których znajdziecie. Mieszkania, osiedla, domki budują się prawie wszędzie i dosyć łatwo znaleźć nazwę inwestycji czy dewelopera, który to buduje. Następnie wystarczy wygooglować a numer telefonu się napewno pokaże. Może będzie też strona internetowa, na której pokażą się wszystkie inwestycje? Na dzień dzisiejszy deweloperzy raczej mają swoje oferty przedstawione w internecie, bo jak wiadomo wolimy siedzieć na kanapie z laptopem niż biegać po mieście i oglądać budujące się mieszkania.

Projekt nowego mieszkania. Przeróbki w mieszkaniu deweloperskim.

Oto spory plus znalezienia mieszkania, które dopiero powstanie. Moi znajomi na swoje cztery kąty czekali prawie dwa lata! Ja niestety nie miałam, aż tyle cierpliwości.. Jeżeli Wy też nie musicie się śpieszyć, uważacie, że dane mieszkanie ma już być na całe Wasze życie to najlepiej wybrać takie, w którym będziecie się czuli komfortowo bez żadnego „ale”. Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, do pewnego czasu możecie nanieść zmiany na projekcie, tak aby było w stu procentach wybudowane pod Was. Jeżeli do końca budowy zostało około pół roku, tak jak u mnie, już takie poprawki nie są możliwe. A o co dokładnie chodzi..
Możesz zmienić ustawienie ścian, możesz przenieść instalacje gazowe, odpływy, dopływy wody. Możesz zmienić ustawienie kontaktów elektrycznych, dodać lub usunąć zbędne. Można zmienić układ grzejników itp. Niektórzy zmieniają nawet miejsce drzwi wejściowych. To co możesz zmienić dodatkowo zależy od tego na co pozwoli sobie deweloper a także Twoje fundusze. Jednak często jest to dużo tańsze, niż przebudowa na własną rękę. Deweloper musi wydać pozwolenie na własne zmiany w projekcie a także może pozbawić nas prawa do rękojmi, czyli prawa zwrotu mieszkania, gdyby było coś niezgodne z umową.
W moim przypadku nie mogę już nanieść zmian, ale przeglądając oferty mieszkanie spodobało mi się takie, jakie jest na projekcie. Niestety na tę chwilę nie wiem ile jest gniazdek, ani jak duży jest grzejnik w łazience, ale myślę, że wszystko da się jakoś zorganizować i załatwić.

Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania dotyczące szukania mieszkania od dewelopera, chętnie służę pomocą. A na tę chwile życzę miłego dnia Czytelniku!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *